Ederson θα μπορούσε να παραδοθεί Man City ποινικά καθήκοντα — Guardiola

Ο Βραζιλιάνος πυροβολικός έχει ισχυριστεί ότι είναι ο καλύτερος παίκτης πέναλτι στην ομάδα Sky Blues — και μπορεί τώρα να έχει την ευκαιρία να το αποδείξει.

Η Pep Guardiola είναι έτοιμη να εξετάσει την παράδοση του ποινικού τέλους στον τερματοφύλακα Ederson μετά από μια ακόμη ποινή που έχασε από το Μάντσεστερ Σίτι εναντίον του Λίβερπουλ την Κυριακή.

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε τη νίκη στο Άνφιλντ για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια — και το έκαναν με στυλ, νικώντας τους πρωταθλητές 4-1.

Και τα πέντε γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, αν και το αδιέξοδο θα μπορούσε να είχε σπάσει πολύ νωρίτερα αν ο Ιλκέι Γκουντογάν δεν είχε χαράξει τις γραμμές του από 12 γιάρδες στο 37ο λεπτό.

Ο Γκουντογάν έκανε την προσπάθεια του πάνω από το μπαρ, αφού ο διαιτητής είχε δείξει το σημείο μετά το φάουλ του Φαμπίνιο στον Ραχίμ Στέρλινγκ.

Λαμβάνοντας υπόψη το τελικό αποτέλεσμα, η απώλεια ποινής δεν θα ήταν μια ανησυχία για την Guardiola. Ωστόσο, λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι η πλευρά του δεν κατάφερε να μετατρέψει τρία spot-kicks αυτή τη σεζόν, ο μάνατζερ θα — ίσως θα έπρεπε — να είναι λίγο ανήσυχος.

Πόλη έχουν χρησιμοποιήσει τέσσερις διαφορετικούς λήπτες ποινή αυτή τη σεζόν, όπως Kevin De Bruyne και Raheem Sterling έχουν επίσης χάσει από το σημείο.

«Είναι ένα πρόβλημα που έχουμε», δήλωσε ο Guardiola μετά τον αγώνα, μέσω του ESPN. «Σε σημαντικές στιγμές δεν μπορούμε να το χάσουμε, και δεν έχει σημασία ο λαμβάνων.

«Και πάλι, θα σκεφτώ τον Ederson, μπορεί να είναι αυτός που θα πάρει την επόμενη φορά.»